Ako fotografovať na dovolenke

Každý je majster, keď hovorí o oblasti, ktorej nerozumie. Avšak vyskúšať tieto teoretické dohady v praxi už nie je také jednoduché, ako sa zdá. Spraviť aspoň priemerne dobrú fotku nie je ľahké. Avšak existuje množstvo tipov, podľa ktorých každý amatér aspoň niečo odfotografuje dobre. Dovolenková fotografia je fenomén, ktorý sa stále viac rozmáha hlavne medzi laikmi. V lete pri mori vytiahne foťáka aj ten, čo ho v živote nedržal v ruke. Pozrime sa na najčastejšie veci, ktoré fotíme, a na to, prečo ich fotíme zle.

paris-1491116_1280

Krajina

Ste na vrchole majestátneho kopca a máte kráľovský výhľad na krajinu pod vami. Ideálny čas na „cvaknutie“. Pokiaľ máte jednoduchý kompakt, máte na pol vyhraté (málokedy si laici kupujú zložité digitálne zrkadlovky). Zamierite, (v lepšom prípade) aj zaostríte a cvak. Fotka však vôbec nevyzerá tak, ako ste si ju predstavovali. Prečo som neodfotil ten kopec pred nami celý? Prečo je tam len špička? Najjednoduchšie vysvetlenie je to, že pri pozeraní do hľadáčika ste sa príliš nesústredili. Je to bežná chyba, ktorej sa dá ľahko vyvarovať. Pokiaľ nesúhlasia farby krajiny s farbami fotky, skúste sa vyhrať s nastaveniami foťáku (ak nejaké sú).

Postavy

Fotíte kamarátku v plavkách, ktorá stojí na pláži. Inak nikde nič nie je. Skúste sa trochu pohrať s kompozíciou. Namiesto jej strohého postoja môže byť na fotke otočená chrbtom, s vlasmi, s ktorými si pohráva vietor. Namiesto toho, aby ju na fotke nebolo ani vidno, sa nastavte tak, aby bola k vám o niečo bližšie – môže byť vidno celá postava (pozor však na vzdialenosť hlavy a nôh od okrajov fotky), alebo len jej časť (pozor na zle vyzerajúce zoseknutie). Postava by sa nemala nachádzať v strede – využite „zlatý stred“ – to znamená že hlavný objekt má byť približne v ¾-ne celého formátu.

Autoportréty a „samofotenie“

Veľmi obľúbená činnosť ľudí je fotiť sám seba, prípadne so skupinkou kamarátov – zásadne vlastným prstom na foťáku. Nie je na tom nič zlé, avšak kým sa podarí dobrá fotka takýmto spôsobom, môže to trvať aj dlhé desiatky minút. Tu odfotíte polovicu seba, tam zase všetkým vidno len brady. Pokiaľ si chcete pomôcť, využite zrkadlo (v ktorom budete vidieť, čo fotíte), ďalšieho človeka pre fotku, alebo použite časovač a samospúšť. Pamätajte, že čím je väčšia skupinka ľudí, tým menšia je šanca, že sa na fotku pomestíte.

Fotenie v noci

Noc láka mnoho fotografov. Je však veľmi ťažké zachytiť tú špecifickú atmosféru naozaj dôveryhodne. Najdôležitejšou súčasťou výbavy pri fotení v noci je statív, alebo nejaké pevné miesto, na ktoré foťák položíte a on sa nepohne. Nastavenie nočného režimu by mal ponúkať každý digitálny fotoaparát. Dĺžka expozície je v tomto prípade väčšia, takže myslite na to, že po stlačení spúšte bude trvať trochu dlhšie, než to „cvakne“.

Foto: pixabay.com

INVIA.SK - najväčší výber zájazdov »

Nájdite si svoju vysnívanú dovolenku. Ponuky od viac ako 300 cestoviek zo Slovenska, Česka a Rakúska. Garancia najnižšej ceny!