Dovolenková klasika v Chorvátsku – Dubrovník

Chronicky známe Chorvátsko je letným sídlom Slovákov. Ospevovaná krajina nám vie ponúknuť naozaj mnoho. Najbližšie more, jednoduchá cesta za rozumnú cenu. Kto by odolal? Pokiaľ sa snažíte preskúmať viac miest v tejto krajine, určite nevynechajte Dubrovník – právom dlhé roky označovaný za perlu Jadranu.

Ako sa tam dostať

S dopravu by ste si nemali robiť veľké starosti. Záleží však na vás, či chcete cestovať autobusom, autom, či lietadlom. Najbežnejší spôsob je cesta autobusom – a to z jednoduchého dôvodu. Objavuje sa stále viac a viac cestovných kancelárii, ktoré sem ponúkajú zájazdy, a dá sa povedať, že sa pretekajú v tom, ktorá ho dá lacnejšie.

V prípade cesty autom sa pripravte na poplatky, ktoré sa platia za použitie niektorých ciest. Tak isto vám prevetrá peňaženku súčasná cena benzínu. Ešte pred odjazdom si starostlivo rezervujte, pozisťujte a do mapy, alebo GPS zaznačte koncové parkovisko, pretože pri návale turistov sa môže stať, že miesto nenájdete, alebo bude plné. Pokiaľ ste sa rozhodli pre lietadlo, prekvapí vás pomerne moderné letisko len 20 km od mesta. Dá sa cestovať aj loďou, avšak trasa vedie cez zastávky na mnohých ostrovčekoch a cesta sa predĺži.

Čo vás čaká starého

Pamiatky a zábava je zaistená v Starom meste, ktoré je stredobodom všetkého diania. Obujte si dobré topánky, lebo tu sa budete pohybovať výhradne pešo. Výhľad vám poskytnú mestské hradby, ktoré sú dlhé asi 2 km. Ale nebojte sa, že by ste ich prešli príliš rýchlo. Výhľady, ktoré sa vám naskytnú zaplnia takmer celú kartu vo vašom foťáku. Po chvíľke chôdze zočíte františkánsky kláštor, ktorý nepodľahol ani zemetraseniu v roku 1667.

Čo vás čaká nového

Pre stret nového so starým sa odporúča navštíviť Námorné múzeum, kde uvidíte hlavne modely rôznych lodí, maľby inšpirované námorníckym životom a mnoho ďalšieho. Pre trochu kontaktu s umením tu stojí Múzeum moderného umenia, kde sa vám predstavia diela miestnych umelcov.

Pre výlet mimo mesta by ste si nemohli vybrať ideálnejšie miesto, ako ostrov Mljet. Väčšina územia tejto oblasti je chránená pod štítkom národný park. Pokiaľ ste športovci, požičajte si bicykel a objavujte krásy tohto klenotu za jazdy.

Mnoho ľudí, ktorí sa sem vyberú na dovolenku vyliezajú hlavne v noci – alebo lepšie povedané nikdy nezaliezajú. Práve v noci to tu začína naozaj žiť a vy máte šancu na nezabudnuteľnú párty, kde sa baví každý s každým. Je tu niekoľko možností – pokiaľ bývate blízko centra, môžete využiť ruch priamo v meste. Pokiaľ trávite čas na pláži – práve tu je to ono! Pravé nočné diskotéky na piesku a s pohárikom v ruke. V prípade, že ste dali prednosť súkromiu, určite si otvoríte fľašu vína aspoň v prítomnosti partnera, či kamarátov.

Foto: pixabay.com

INVIA.SK - najväčší výber zájazdov »

Nájdite si svoju vysnívanú dovolenku. Ponuky od viac ako 300 cestoviek zo Slovenska, Česka a Rakúska. Garancia najnižšej ceny!