Informácie o destinácii Monako

Je to štát, alebo nie? Niekto by mohol oponovať, avšak táto malinká krajina je naozaj plnohodnotným štátom. Na necelých 2 kilometroch štvorcových sa však nachádza mnoho pokladov, ktoré by ste mali pri návšteve okúsiť, vyskúšať, alebo aspoň obzrieť. Človek by nečakal, že štát v rozlohe dediny bude patriť medzi navštevované destinácie. Miniatúrne kniežatstvo má pod palcom rod Grimaldi už od roku 1297.

Monako

Štát bez miest

Nakoľko je toto územie pomerne malé, už sa sem nezmestili žiadne mestá. Napriek tomu však vieme tento štát deliť na konkrétne časti.

  • Nachádza sa tu veľmi známa oblasť Monte Carlo, kde je svetovo známe kasíno.
  • Ďalej sú tu dve prístavné časti: La Condamine a Fontvieille.

Je až neuveriteľné, koľko ľudí sa dokáže popratať na tak malé územie a dokonca tam aj normálne žiť. 2 km štvorcové pre 30 000 ľudí? Znie to až neuveriteľne. Nie je za tým však ukrytá nadmerná miestna pôrodnosť. Domácich obyvateľov je tu pomerne málo. Len každý šiesty „domáci“ je skutočne domáci.

Vysoká návštevnosť Monaka je podmienená aj prítomnosťou kasína, kde sa točia naozaj obrovské peniaze. Hovorí sa, že Monako je daňový raj. Mnoho ľudí preto bojuje o štátne občianstvo. Každý ho však dostať nemôže. Krajina má prísne nastavené podmienky nielen kvôli tomu, že má malé územie. Jednak sa tam nezmestí mnoho ľudí, a na druhej strane sa krajina snaží o zníženie prítomnosti rôznych podvodníkov, či ľudí bez práce, ktorí sa tu vôbec neplánujú zamestnať.

Obľúbené kasíno

Je zaujímavé, ako dokáže image a prítomnosť dobrého kasína presláviť takú malú krajinu. V prvom rade sa musí splniť požiadavka na skvelý vzhľad samotnej budovy, kde budú tráviť hráči svoj drahocenný čas. Budova je skutočne nádherná a cítiť z nej históriu. Okúzľujúce je aj okolie. Pred kasínom je zelený park a v blízkosti sa nachádza okruh Formule 1. Monte Carlo to nie je len o hazarde. Chuťové poháriky sa vyberú na špacír v skvelých reštauráciách, kde natrafíte zväčša na kuchyňu typickú pre Francúzsko. Ubytovať sa môžete napríklad v luxusnom Hotel de Paris a nevynechajte ani kúpele a wellness.

Okrem budovy kasína si však nezabudnite poobzerať Oceánografické múzeum, Monackú katedrálu, Kniežací palác, či botanickú záhradu. Zmestilo sa toho sem naozaj dosť. Kniežací palác je dokonca najviac navštevovanou miestnou pamiatkou. Týči sa na kopci a je z neho nádherný výhľad na prístav.

Otázka dopravy

Pokiaľ sa do Monaka vyberiete na poznávaciu dovolenku, nebudete potrebovať nič čo jazdí. Celý štát tak prejdete s prestávkami na fotenie a jedenie asi za 5 hodín. V Monaku nie je veľmi rozumné parkovať a celkovo jazdiť autom. Všade sa platí a premávka je hustá.

Foto: pixabay.com

INVIA.SK - najväčší výber zájazdov »

Nájdite si svoju vysnívanú dovolenku. Ponuky od viac ako 300 cestoviek zo Slovenska, Česka a Rakúska. Garancia najnižšej ceny!