Letíte prvýkrát? Poradíme vám všetko, čo potrebujete vedieť!

Ešte ste neleteli? Robíte veľkú chybu, pretože spoznať ďaleké kúty sveta sa dajú jedine, ak si za nimi zaletíte. Existuje čoraz viac portálov, ktoré uverejňujú skvelé ponuky na lety do všakovakých destinácií. Či už za spoznávaním, alebo za oddychom a bola by škoda toho nevyužiť! Ak však letíte prvýkrát, rozumieme, že máte určitý strach z doposiaľ nepoznaného. Čo všetko potrebujete vedieť predtým, ako pôjdete na letisko?

Obsah článku

Nepodceňujte výber spoločnosti

Ak nemáte skúsenosti s leteckými spoločnosťami, môžete sa nechať ovplyvniť nižšou cenou, čo však v konečnom dôsledku nemusí byť vo váš prospech. Každá spoločnosť má iné podmienky, ktoré sa spájajú s letenkou. Niektoré nemajú napríklad v cene inú ako príručnú batožinu (to sa týka predovšetkým nízko-nákladových spoločností), iné majú check-in na letisku za poplatok, u ďalších nemusíte mať ani pri dlhých letoch jedlo ani vodu.

Kontrolujte si e-maily

Zväčša jediným kontaktom, ktorý na vás predajcovia leteniek majú, je váš e-mail, ktorým vás budú v prípade zmien letov kontaktovať. Takže aj v prípade, že považujete prijatý e-mail za spam, pozrite si ho. Pre istotu. Môže to byť zmena časov letu alebo upozornenie, že si máte spraviť check-in. Ten, samozrejme, vo väčšine prípadoch môžete zdarma spraviť na letisku, ale… Práve z ľudí, ktorí nečítajú malé informácie, ťahajú niektoré letecké spoločnosti ďalšie poplatky za neurobenie povinného check-inu online pred odletom.

Dvakrát meraj a raz rež

Kontroly pred odletom nie je nikdy dosť. Napríklad obľúbené letenky Ryanair, nech sú akokoľvek lacné, nechcete nechať prepadnúť. Či už je to len nadšenie, ktoré z výletu máte, alebo je to zaplatený hotel či iné atrakcie v cieľovej destinácii. Prekontrolujte si, či máte potrebné doklady na vstup do krajiny, kam letíte a nezabudnite si zistiť, či nepotrebujete na vstup víza! Síce si nemusíte potvrdzovací email tlačiť, jeden papier navyše vám neublíži a budete mať aspoň po ruke všetky dôležité informácie o vašom lete. A čo je dôležité! Skontrolujte si čas a dátum odletu! Najmä časový údaj sa môže objaviť v americkom formáte AM alebo PM, preto si zistite, kedy presne letíte.

Aký nárok máte za omeškané a zrušené lety

Ľudia, ktorí lietajú pravidelne, sú zrejme úplne zvyknutí na omeškané, ba až zrušené lety. Nie je to nič neobvyklé, avšak, môže to človeku skomplikovať ďalšie plány teda poriadne. Dobrou správou ale je fakt, že sa na postihnutých cestujúcich vzťahujú určité práva. Európska Komisia vydala nariadenie, ktoré sa vzťahuje na letecké spoločnosti registrované v EU, lety z EÚ aj so spoločnosťou neregistrovanou v Únii, ale aj na lety mimo EÚ s leteckou spoločnosťou Európskej Únie.

Vedeli ste, že Wizzair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorej hlavné sídlo je v Maďarsku, konkretné v meste Vecsés?

-> Kedy máte nárok na odškodnenie a od koho?

Najbežnejšie sú párhodinové meškania. V prípade, že váš let mešká minimálne dve hodiny, máte nárok na občerstvenie od prevádzkovateľa letu. Tu si nemýľte prevádzkovateľa a predajcu leteniek. Často si kúpite letenku cez jednu spoločnosť, ale let prevádzkuje druhá. Ak sa vám stane, že let je omeškaný aj cez noc, máte nárok na nocľah.

Musíte si však uvedomiť, že váš nárok na čokoľvek sa stráca v prípade, že ide o dopravcom neovplyvniteľnú situáciu. Počasie teda nie je dôvod na akékoľvek náhrady zo strany leteckej spoločnosti. Avšak, technická porucha tým dôvodom je. Pri omeškanom lete máte dokonca nárok aj na finančné odškodnenie, ktorého výška sa odvíja od vzdialenosti vášho letu.

-> Finančná kompenzácia

Finančná náhrada pri letoch v rámci Európskej Únie do 1500 kilometrov je to 250 eur. V prípade, že letíte nad 1500 kilometrov v rámci EU alebo od 1500 do 3500 mimo EU, máte nárok na 400 eur a ak letíte nad 3500 kilometrov mimo EÚ, môžete žiadať až o 600 eur. Nemusíte sa ani trápiť spisovaním žiadostí, jednotný formulár vydaný Európskou Komisiou nájdete na internete. Ten len podáte na príslušné oddelenie zákazníckej podpory vašej leteckej spoločnosti.

Ak sa vám let kompletne zruší, letecká spoločnosť je vám povinná poskytnúť zadarmo letenku na najbližší možný let, a dokonca, ak vaša cesta stratí po odložení letu význam, je povinná vám vrátiť plnú sumu letenky. Nárok na akékoľvek náhrady vám zaniká v prípade, že váš let bol zrušený alebo posunutý s minimálne štrnásťdňovým predstihom a letecká spoločnosť vás riadne informovala.

Šťastnú cestu!

Foto: pixabay.com

INVIA.SK - najväčší výber zájazdov »

Nájdite si svoju vysnívanú dovolenku. Ponuky od viac ako 300 cestoviek zo Slovenska, Česka a Rakúska. Garancia najnižšej ceny!