Plážová etiketa nie je výsadou módy, ale čo najpríjemnejšieho pobytu na dovolenke

Letnú dovolenku si chceme naplno užiť! To však neznamená, že sa máme správať ako hulváti a nerešpektovať komfortnú zónu ostatných dovolenkárov. Zásady plážovej etikety vyplývajú len z bežných morálnych zásad na verejnosti. Tie si pred začiatkom letnej sezóny treba pripomenúť, a to s dôrazom na správanie na pláži a verejných kúpaliskách.

Čím viac dovolenkárov na tej istej pláži, tým treba zabezpečiť kvalitnejšie bezpečnostné opatrenia. Tie majú na starosti zväčša plavčíci a policajná hliadka. Nie všetko je hneď nutné riešiť, respektíve nevyžaduje si zásah žiadnej tretej osoby.

Pláže nie sú naším majetkom…

Medzi ľuďmi to občas dokáže zaškrípať na aj pláži. Prečo? Pretože sa správame akoby nám patrila celá pláž… Prinášame vám prehľad základných zásad plážovej etikety pre spokojných dovolenkárov na udržiavaných plážach!

Pláž nie je letisko, ani módne mólo a rovnako by sme na nej nemali relaxovať ako na vlastnej terase. Vlna “osuškových“ rodinných dovoleniek je už v moderných destináciách pomaly na ústupe. Hotelové rezorty sprístupňujú v základnej cene za ubytovanie aj ležadlá a slnečníky na pláži.

Vytvára to krajší, usporiadanejší obraz o danej pláži. Dovolenkári tak nemajú rozťahané osobné veci po niekoľkých osuškách a plážových dekách. Tí bezohľadnejší si zvykli nechať osušku  a väčšiu deku s niekoľkými nepotrebnými vecami na pláži v skorých ranných hodinách. “Rezervovali“ si tak miesto, až do svojho príchodu. Na tieto finty už hotelové a plážové upratovacie služby majú svoje riešenia. Niekoľkokrát za deň sú takto opustené deky a osušky z pláže vyzbierané.

Väčšia partia na pláži je predpokladom výtržníctiev?

Na pláž si so sebou berte len nevyhnutné potreby na opaľovanie, kúpanie a zopár maličkostí, ktorými nebudete nikoho oberať o príjemný relax. Hlasná hudba, veľa športových potrieb (lopty, bedminton) a nadbytočná výbava pre deti sú tými najčastejšími zdrojmi hádok medzi dovolenkármi. Ak ste väčšia partia spolu na pláži, zdržiavajte sa behu pomedzi osušky a nepokrikujte po sebe. Na pláži sa obmedzujte aj vo fajčení, konzumácii jedál výraznej vône a povzbudzujúcich nápojov.

Pláž nie je módne mólo ani kozmetický salón. Orientujte sa v trendy plážovej móde a vrstvenie mejkapu prispôsobujte aktuálnym horúčavám. Len aby ste si v lodičkách a s roztečeným mejkapom nespôsobili zbytočné faux-pas.

Pri opaľovaní (ak nie ste na nudistickej pláži) ležte kultivovane a v polohe, pri ktorej budú vaše intímne partie zahalené. Zber odpadkov po sebe je v prvom rade vo vašom osobnom záujme. Nezabúdajte, že z pláže treba odniesť všetky veci aj po svojich deťoch. Ustrážte si správanie a ostatné “maličkostí“ svojich domácich miláčikov.

Foto: pixabay.com               

INVIA.SK - najväčší výber zájazdov »

Nájdite si svoju vysnívanú dovolenku. Ponuky od viac ako 300 cestoviek zo Slovenska, Česka a Rakúska. Garancia najnižšej ceny!