Vitajte na izbe: typy a špecifiká hotelových izieb

Komfortné ubytovacie zariadenie je jednou z priorít, ktoré si treba v dovolenkovej destinácii uvážlivo vyberať. Prihliadajte pri tom na každý detail, aby ste sa aspoň sčasti cítili ako doma. Predpokladáme, že na dovolenke nebudete vysedávať na hotelovej izbe. Ani to však nie je pádny dôvod na to, aby ste si nedopriali pohodlie a priestranstvo.

Jednotná kategorizácia hotelových izieb a ich vybavenia neexistuje. Vyplýva to zo samotných hotelových štandardov a počtu hviezdičiek. Keďže to je pre každú krajinu špecifické, rovnako sa môžu líšiť dve štandardné izby z opačných kútov Zeme. My vám ponúkame stručný prehľad rôznych typov izieb, ich základného vybavenia a vysvetlíme si aj zopár rozdielov.

Najčastejšie sa v recenziách hotelov dostanete k hutnej časti o štandardných izbách. Inak to však vnímajú klienti v luxusných hoteloch a inak tí, čo im postačí ubytovanie s menším počtom hviezdičiek. Každá štandardná izba musí byť plne vybavená posteľou, skriňou, nočným stolíkom, poličkami, stolom a snáď sa nájde miesto aj pre vešiakovú stenu či väčšie zrkadlo.

Ďalšie príslušenstvo pozostáva napríklad z TV, rádia a telefónu. Niekde sú dostupné aj mini bary či trezory za príplatok. Aj na štandardných izbách potrebujeme slušné sociálne vybavenie. Ak ste si priplatili za drahšie ubytovanie, pravdepodobne budete mať kúpeľňu samostatne. Základné hygienické potreby by nemali chýbať ani v tých lacnejších hoteloch. Niekde si vás budú hýčkať aj vlastným sušičom v priestrannej kúpeľni so sprchou a vaňou. To je už iný štandard!

Izba alebo apartmán?

Hotelovým apartmánom sa pripisuje, že sú pýchou celého ubytovacieho rezortu. Aj keď žiaria noblesou, stále by si mali zachovať punc komfortu a útulnosti. Zväčša v nich prevláda honosný, historizujúci prvok, ktorý sa buď zanecháva, alebo už prispôsobuje požiadavkám modernej doby.

Dominantou má byť pohodlná veľká posteľ. V typických horských apartmánoch sa klienti nevedia nabažiť atmosféry, ktorú po večeroch dotvára krb na drevo. Typickým znakom apartmánov je, že disponujú dvomi miestnosťami: spálňou a obývacou časťou. Apartmány sú najčastejšie vhodné pre dve dospelé osoby s možnosťou jednej až dvoch prísteliek. Apartmány majú byť vybavené predsieňou a kúpeľňou v nadštandarde. Tieto ubytovacie jednotky disponujú rozkladacou pohovkou , mini chladničkou, trezorom, mini barom, šatníkom a často aj setom na kávu a čaj.

Komfort pre rodiny? Na akých izbách ho hľadať?

Najčastejšie sú to ty typické  rodinné izby. Ide o rozšírenú verziu štandardných izieb, teda sú priestrannejšie. Vybavenie na izbe je prispôsobené potrebám rodín, respektíve rodín s deťmi. Viac postelí alebo prísteliek, stoličiek, detského jedálenského setu a príborov sú typickými indíciami, o aký typ izby konkrétne ide.

Väčší komfort a luxusnejšie ubytovanie si môžu rodiny dopriať v tzv. rodinných suitách. Väčšinou majú samostatnú spálňu a obývaciu časť. Nechýba ani menšia pracovná plocha a detský kútik na hranie. Ak je vám pohodlia a súkromia stále málo, zavítajte do samostatných bungalovov a viliek. V lone nádhernej prírody a na vlastnej terase pri bazéne sa budete cítiť ako v raji!

Foto: pixabay.com

INVIA.SK - najväčší výber zájazdov »

Nájdite si svoju vysnívanú dovolenku. Ponuky od viac ako 300 cestoviek zo Slovenska, Česka a Rakúska. Garancia najnižšej ceny!